piątek, 25 kwietnia 2014

Sos myśliwski z kurczakiem i pieczarkami

Sosy nie są uważane za zdrowe... Ale oczywiście sos sosowi nie równy i można się postarać zrobić go w wersji light ;) Wystarczy ograniczyć ilość oleju do smażenia do minimum, użyć chudego mięsa oraz dodać warzywa, dzięki czemu sos stanie się gęsty. Czasem trzeba sos zagęścić mąką, ale można wówczas wybrać np. orkiszową, gryczaną i nie przesadzać z jej ilością. Nie namawiam do jedzenia sosów codziennie, ale czasem nachodzi nas ochota na jakieś tradycyjne polskie danie :) Dla mnie sos myśliwski, w szczególności z pyzami to smaki mojego dzieciństwa :) Najlepiej smakuje ze wspomnianymi już pyzami oraz z kaszą jęczmienną lub gryczaną. Niebawem u nas przepis na domowej roboty pyzy orkiszowe! :)




Składniki (na 4 os.):
1 pojedyncza pierś z kurczaka (ok. 250g)
500g pieczarek
2 ogórki kwaszone
1 średnia cebula
2 ząbki czosnku
1 łyżka przecieru pomidorowego
domowa przyprawa do potraw - przepis (można użyć gotowej kupnej mieszanki do potraw mięsnych, ale nie polecam ze względu na zawartość glutaminianu sodu)
1 mały grzybek suszony
1 suszona śliwka
ok. 2-3 łyżki oleju do smażenia

Przygotowanie:
Pierś z kurczaka umyć, osuszyć i pokroić w kostkę. Posypać przyprawą i odstawić do lodówki.
Pieczarki obrać i umyć. Można pokroić w talarki lub posiekać w robocie kuchennym na najniższych obrotach (ja wybrałam krótszą wersję). Ogórki pokroić w małą kosteczkę.
Cebulę pokroić drobno, czosnek przecisnąć przez praskę i podsmażyć na patelni na małym ogniu, aż się ładnie wszystko zarumieni. Zwiększyć temperaturę i dodać przyprawione mięso. Smażyć kilka minut ciągle mieszając. Dodać pieczarki, po chwili ogórki. Po ok. 5 minutach zalać 1,5 szklankami ciepłej wody, dodać pokruszonego grzybka suszonego, pokrojoną drobno śliwkę oraz dodać 2 łyżki koncentratu. Doprawić solą i pieprzem do smaku. Zmniejszyć na najniższą temperaturę i dusić ok. 10-15 minut pod przykryciem.
Po tym czasie wszystkie składniki powinny być już miękkie. Jeżeli uznamy, że sos nie jest dość gęsty, należy "zaklepać" mąką. Mój sposób: do 1/4 szklanki zimnej wody dodaję 2 łyżeczki skrobi kukurydzianej plus 1 łyżeczkę mąki orkiszowej i dokładnie mieszam. Zwiększam temperaturę, wlewam zawartość szklanki do sosu i dokładnie mieszam (cały czas), aż sos się zagotuje. Jeżeli nadal sos nie jest gęsty, należy powtórzyć czynność (ale już z mniejszą ilością mąki).




Pieczarkowy Tydzień 2014 Smaki dzieciństwa

1 komentarz:

  1. Sosik wygląda bosko! Idealny do placków ziemniaczanych i pieczeni moich zdaniem. Witam w moje akcji :)

    OdpowiedzUsuń