Patison jest rośliną z rodziny dyniowatych, nie tak znaną jak cukinia czy sama dynia, choć jest równie smaczny i zdrowy! Lekkostrawny, dietetyczny i bogaty w cenne dla naszego zdrowia właściwości. Patison zawiera witaminę C, B1, B2, a także wapń, fosfor, żelazo, magnez i karoten. W zależności od odmiany, patisony mogą być zielone, żółte, białe, granatowe.
Dzisiaj przepis na zupę z tą niedocenianą odmianą dyni - patisonem. Jako, że w mojej rodzinie nie wszyscy są zwolennikami zup kremów, zrobiłam 2 wersje, które widoczne są na zdjęciach. Oczywiście to wciąż ta sama zupa, tylko jedna wersja jest zmiksowana :)
Składniki (ok. 4-5 porcji):
ok. 1kg patisonów (przed obraniem)Składniki (ok. 4-5 porcji):
1 cebula
1 marchew
pół papryki czerwonej
2 łyżki kaszy jaglanej
2 ząbki czosnku
2 listki świeżej bazylii
sól morska ziołowa lub jarzynka/ pieprz
3 szklanki gorącej wody
oliwa z oliwek extra virgin (1 łyżeczka na 1 porcję)
olej do smażenia
Przygotowanie:
1. Patisona/-y obrać ze skórki i usunąć pestki wraz z miąższem ze środka (chyba, że są to młode małe patisony to można pominąć ten proces). Pokroić w większą kostkę.
2. Cebulę, marchew i paprykę również pokroić w kostkę.
3. W średnim garnku, na odrobinie oleju zeszklić cebulę i czosnek, następnie dodać marchew, po chwili paprykę. Podsmażać ok. 5 minut, cały czas mieszając, aby warzywa się nie przypaliły. Następnie dodać patisona i kaszę jaglaną, zalać 3 szklankami wody.
4. Przyprawić solą morską ziołową lub jarzynką (ok. 1,5 łyżeczki), szczyptą pieprzu, dodać bazylię. Zagotować, po czym zmniejszyć temperaturę i gotować na wolnym ogniu pod przykryciem, aż wszystkie warzywa staną się miękkie (jeśli chcemy krem, to warzywa mogą się nawet lekko rozgotować).
5. Pod koniec gotowania spróbować i ewentualnie doprawić solą i pieprzem.
6. Jeżeli chcemy zupę krem, odstawić do ostygnięcia, po czym zblendować (jeśli wyjdzie za gęsta można dodać odrobinę wody (wcześniej zagotowanej).
7. Warto dodać do każdej z porcji po łyżeczce oliwy z oliwek, która jest bardzo zdrowa - ważne, żeby to zrobić chwilę przed podaniem do lekko przestudzonej zupy, aby oliwa nie straciła swoich cennych właściwości.
Zupa doskonale smakuje z dodatkiem koperku lub natki pietruszki.
Ciekawy przepis! :)
OdpowiedzUsuńrewelacja własnie zrobiłam przepyszna
OdpowiedzUsuńCieszymy się, że smakowała :)
Usuń