środa, 3 kwietnia 2013

Czytajmy etykiety produktów

Dlaczego nie warto sięgać po gotowe jedzenie ze sklepowych półek, a w miarę możliwości tworzyć wszystko we własnej kuchni? Odpowiedź jest prosta- tylko wtedy mamy pewność co do składników i jakości produktów, które spożywamy.
Sklepy ze zdrową żywnością cieszą się coraz większą popularnością, coraz łatwiej jest też dostać dobre produkty w zwykłym markecie. Mimo to, wielu ludzi nadal nie zwraca uwagi na to co kupuje.

Barwniki, konserwanty, cukier- oto marketowe niebezpieczeństwa. Tłumaczymy się brakiem czasu, lub po prostu jesteśmy leniwi. Przecież łatwiej zalać wrzątkiem gotową zupkę, wrzucić danie do mikrofali, niż zrobić obiad samemu.
Ilu z nas tak naprawdę zwraca uwagę na składniki kupowanej żywności, ilu z nas czyta etykiety? Na co warto zwrócić szczególną uwagę, które składniki mają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie?

 Barwniki spożywcze oznaczane symbolami E100 - E180.

E-102 - Tartazyna- żółty barwnik dodawany do dżemu, musztardy, napojów, galaretek, zup w proszku, jogurtów, miodów sztucznych. Może wywołać astmę, depresję, zaburzenie koncentracji, nadpobudliwość, bezsenność, zapalenie skóry. Jest zakazana w niektórych krajach.

E-104 - Żółcień Chinolinowa- barwnik dodawany do lodów, galaretek, cukierków, wędzonych ryb. Powoduje nadpobudliwość u dzieci i problemy z koncentracją.

E-110 - Żółcień Pomarańczowa. Barwnik dodawany między innymi do gum do żucia, zup w proszku, kasz, płatków zbożowych, marmolad. W niektórych krajach został zakazany ze względu na swoją szkodliwość. Powoduje nadpobudliwość u dzieci, wzmaga objawy astmy, powoduje bóle brzucha i wypryski.

E-120 - Kwas Karminowy- barwnik ten nie ma negatywnego wpływu na zdrowie, jest jednak pozyskiwany z owadów, dlatego wegetarianie powinni zwracać na niego szczególną uwagę.

E-122 - Azorubina- barwnik ten można znaleźć w takich wyrobach jak: sernik, galaretka, budyń, dżem, cukierki, konfitury, jogurty, wino, napoje, marmolady. Może wywołać nadpobudliwość, jest czynnikiem rakotwórczym u zwierząt.

E-123 - Amarant- barwnik, który można znaleźć w ciastach, galaretkach w proszku, płatkach śniadaniowych, kawiorze, przetworach z czarnej porzeczki, napojach bezalkoholowych. Wpływa na nerki, wątrobę i płodność.

E-124 - Czerwień Koszenilowa- barwnik wchodzący w skład lodów, ciast, kolorowych napoi alkoholowych. Może powodować katar sienny.

E-127 - Erytrozyna - barwnik znajdujący się w owocach konserwowych, owocach koktajlowych, herbatnikach, ciastach w proszku, kiełbasach. Powoduje kłopoty z koncentracją oraz światłowstręt, wpływa na wątrobę, serce, tarczycę, płodność i żołądek.

Niestety na wymienionych wyżej barwnikach lista szkodliwych chemikaliów stosowanych jako dodatki do żywności się nie kończy.

Konserwanty oznaczane symbolami E200 - E297, na przykład:

E-210 - Kwas Benzoesowy- konserwant znajdujący się w gumie do żucia, napojach bezalkoholowych, sokach owocowych, margarynie, lodach. Może powodować astmę, wpływa niekorzystnie na płuca oczy i skórę, jest toksyczny dla układu nerwowego.

E-211 - Benzoesan sodu- konserwant ten znajduje się w przetworach owocowych i warzywnych , w sałatkach, konserwach rybnych, margarynie i napojach gazowanych. działa drażniąco na śluzówkę żołądka. W połączeniu z witaminą C (E300) może przekształcić się benzen, który jest rakotwórczy. Połączenie tych substancji często znajduje się w napojach gazowanych.

Barwniki, konserwanty- to nie wszystko, w jedzeniu znajdziemy również przeciwutleniacze oznaczane symbolami E300 - E385, na przykład:

E-310 - Galusan Propylu- znajduje się w margarynach, olejach, masłach. Powoduje problemy z żołądkiem oraz hiperaktywność.

E-321 - Butylohydroksytoluen- znajduje się w chipsach, serach, olejach, margarynach. Może powodować raka wątroby. Wywołuje migreny.

Emulgatory i substancje zagęszczające, oznaczane symbolami E400 - E495, na przykład:

E-407 - Karagen- znajduje się w napojach mlecznych, lodach, ciastkach, dżemach, przetworzonych produktach mięsnych, piwie, mleku skondensowanym, śmietanach. Może prowadzić do owrzodzeń jelit, powoduje wzdęcia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz