piątek, 26 lipca 2013

Kilka sposobów na oszczędzanie wody

Człowiek bez jedzenia może przeżyć około miesiąc, natomiast bez wody zaledwie kilka dni. Bez wody nie byłoby życia na Ziemi. Warto o tym pamiętać podczas wykonywania zwykłych, codziennych czynności. Przedstawiam dzisiaj kilka sposobów na oszczędzanie wody, które zostały zaczerpnięte z tej strony.

 
 1. Unikajmy zbędnego spłukiwania wody w toalecie. Chusteczki, owady i inne tego typu śmieci lepiej wyrzucać do kosza na odpadki.
 2. Zamiast długiej kąpieli w wannie wybierzmy szybki prysznic.
 3. Zmywarkę i pralkę wstawiajcie gdy jest w pełni zapełniona.
 4. Dostosowując temperaturę ciepłej wody, zamiast zwiększać strumień możemy go zmniejszać.
 5. Naprawmy kapiące krany. Jeżeli kran kapie z częstotliwością „kropla na sekundę‟, to rocznie może wykapać 11935 litrów wody.
 6. Podlewajmy trawniki wczesnym rankiem, kiedy temperatura i prędkość wiatru są najniższe. To redukuje straty wynikłe na skutek parowania.
 7. Podnieśmy ostrza kosiarki co najmniej o 3 cm. Nóż usytuowany wyżej powoduje, że trawa jest lepiej ukorzeniona i lepiej utrzymuje wilgotność niż trawnik krótko przystrzyżony.
 8. Nie wylewajmy wody, gdy można ją zużyć np. do podlania kwiatów, ogrodu lub sprzątania. Kwartet w tym celu wykorzystuje również wystudzoną wodę po gotowaniu jajek- pod warunkiem, że nie została wcześniej osolona!
 9. I jedna z najbardziej podstawowych zasad- nie myjmy twarzy, zębów ani naczyń pod bieżącą wodą.3 komentarze:

 1. Nie wprowadzajcie ludzi w błąd! jeśli woda kapie 1 kropla na sekundę, to żeby wykapało 11935 litrów wody potrzeba 10 lat a nie roku - pomyłka o jedno zero. W sumie kiedyś sam to liczyłem: Czy opłaca się zakupić nowy kran czy lepiej niech kapie. Okazało się, że woda musiałaby kapać ponad 10 lat, żeby równała się cenie kranu. Ale to tylko teoretycznie, bo tak naprawdę licznik stoi w miejscu podczas kapania. A sam nowy kran i tak zgnije po 10 latach. Ale z drugiej strony warto chronić środowisko i szanować wodę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dane liczbowe pochodzą ze strony instalacji wodociągowych, nawet jeśli mijają się z prawdą to merytorycznym sensem posta jest apel o oszczędzanie wody, a nie rachunki matematyczne :D Niemniej jednak dzięki za uwagę, miło że ktoś zainteresował się tematem. :)

   Usuń
 2. Kiedyś korzystałem z pożyczki dla zadłużonych (odnośnik do www). Kiedy byłem w trakcie spłacania, odkryłem korzyści płynące z oszczędzania pieniędzy, dzięki czemu szybciej splaciłem zadłużenie (Warto zadbać też o to, by w razie pożyczania pieniędzy wybierać najlepsze oferty), a obecnie mój majątek rośnie.

  OdpowiedzUsuń